Бойко Борисов: Костов много добре знае защо икономиката заспива - заради глупавата политика на СДС

07 септември 2010 / 08:58

"Иван Костов много добре знае коя част от икономиката "заспива", каза премиерът Бойко Борисов в интервю за бТВ по повод на изявление на съпредседателя на Синята коалиция, че "икономиката заспива зимен сън като мечките". Борисов добави, че сега трябва да се затворят шестте реактора на ТЕЦ "Варна" заради "глупавата политика, водена от правителството на СДС".

Според Бойко Борисов в момент, когато съседните страни са правили контейнерни терминали, правителството на Иван Костов е взело кредит от японска банка за изграждане на пристанище за насипни товари за "Кремиковци". "Тези пари ги връщаме и сега", каза премиерът.

"Нямам никакво желание да се обяснявам нито на синята, нито на червената коалиция", каза още Борисов за готвения от БСП вот на недоверие към правителството. Той подчерта, че за разлика от съседните на България държави и на цяла Европа страната не е увеличила данъците и не е намалила пенсии и заплати. "Справяме се с кризата", увери министър-председателят.

Премиерът декларира, че усвояването на европейските програми за България ще стигне 80% в последната година от управлението на ГЕРБ.

"Не само ЧЕЗ, но и EВН и ЕОН трябва да платят дивидент на държавата", посочи още Борисов. „От ЧЕЗ поставиха въпроса за ТЕЦ "Варна" защо ние като държава изкупуваме скъп ток от „Мариците” от чужди инвеститори, които именно при управлението на г-н Костов са дадени, а ще фалираме тяхната централа”, добави министър-председателят.

Във връзка с реакцията на ДПС за обвинението срещу Ахмед Доган, че това е политическа разправа, премиерът каза: „Това един политик – мандатоносител, да вземе от инвеститор или да бъде така нареченият консултант за 2 млн., е не само цинично и скандално, а според мен и наказуемо. Защото, ако г-н Доган не беше лидер на ДПС, а един обикновен философ от университета, можем да проверим има ли друг философ, да е получил два милиона лева дивидент или хонорар. Това е скандал, ако всеки един инвеститор дойде при мен и аз му кажа – искам да взема хонорар, кой няма да го плати? Това е просто обидно да го коментираме дори. За съжаление ние додадохме още десетки милиони за "Цанков камък", за да го асфалтираме, тези дни ще отиде да го провери и ще започнем да пълним язовира, за да получим 80 мегавата от близо 1 млрд. лв. инвестиция”.

/ 0 / Коментара Разгледай коментарите


code

Моля полълнете КОДА в полето:


code

Моля полълнете КОДА в полето:

ИНТЕРВЮТА
Моника Панайотова: Всички институции в България трябва да концентрират усилията си Юлския доклад на ЕК да е по-малко критичен от последния.

Моника Панайотова: Всички институции в България трябва да концентрират усилията си Юлския доклад на ЕК да е по-малко критичен от последния.

Председателят на парламентарната комисия по европейски въпроси г-жа Моника Панайотова в студиото на предаването „Под лупа” на ТВ „Европа” направи коментар за Междинния мониторингов доклад на ЕК, в който се казва, че трябва да има изоснови реформи на съдебната власт у нас, най-вече във Висшия съдебен съвет (ВВС) и прокуратурата, като Брюксел настояват и за реални резултати в борбата с корупцията...

ВРЕМЕТО

БългарияЕвропа
  • 10 февруари 2012
    -12° / -7° предимно
    облачно
  • 11 февруари 2012
    -8° / -3° предимно
    облачно